• csen

Marionetino - loutková divadla

Veselé loutkové divadlo s hravými motivy a mnoha vtipnými detaily, které jsou dětem blízké. Navazujeme na tradici domácích loutkových divadel, která si leckdo může pamatovat ze svého dětství.

Marionetino

Veselé loutkové divadlo s hravými motivy a mnoha vtipnými detaily, které jsou dětem blízké. Navazujeme na tradici domácích loutkových divadel, která si leckdo může pamatovat ze svého dětství.

Původně vznikl dřevěný kufřík se sametovou oponou a se základní sadou loutek a kulis. Nicméně se ukázalo, že pouze „princezny a draci“ nestačí, takže velmi brzo začaly vznikat další pohádky – typicky české i mezinárodní – speciálně upravené pro loutkové divadlo. Tzn. že každá pohádka obsahovala loutky, kulisy, rekvizity a některé z nich i scénáře spolu s pracovními sešity.

Dnes ve dvou základních variantách loutkových divadel (dřevěného a kartonového) můžeme nabídnout hned několik známých pohádek.

Loutková divadla

Loutkové pohádky

 

Loutkové balíčky

 

Použitý materiál:

Jako materiál jsme pro loutky a kulisy zvolili ekologickou, oboustranně kašírovanou knihařskou lepenku. Pevnost tohoto materiálu je srovnatelná se dřevem, nicméně je cenově dostupnější.

Vzhled divadla:

Co se týče vzhledu a výtvarného pojetí loutkového divadla, měli jsme dvě možnosti:

  • buďto prostudovat archivy a použít nějakou starší předlohu divadélka, protože zejména v prvorepublikové době loutkové divadélko bylo v každé rodině
  • nebo pojmout divadélko zcela nově a pro výrobu použít moderní technologie.

Archivy jsme prostudovali, ale nakonec jsme si řekli, že se přikloníme k druhé variantě. Z vlastní zkušenosti víme, že děti mají rády věci veselé, radostné a vtipné, takže jsme oslovili výtvarnici Lenku Procházkovou, jejíž ilustrace tato kritéria splňují a výsledkem jsou kouzelná loutková divadla s pohádkami, která potěší nejen děti, ale i dospělé.

Jaký vliv má loutkové divadélko na děti

Z vlastní zkušenosti víme, že nejen loutkové divadlo působí nesmírně pozitivně na dětskou fantazii a kreativitu. Menší děti živě zasahují do děje, komunikují s loutkami, snaží se zachránit Karkulku před vlkem, děti před ježibabou apod. U větších dětí se zase často setkáváme s tím, že si samy vymýšlejí své pohádkové příběhy, které si potom píšou, vyrábějí si svoje vlastní loutky a kulisy – zkrátka můžeme říci, že divadlo probouzí v dětech nesmírně cenné tvůrčí schopnosti.

Playmais
Quut
Okiedog
OOGI
CUTS
MAGNETIKO
Fligg
Bilibo
Stavebnice Obludárium
Doporučujeme
Partneři

Vanda a Standa
Patelka
Malujeme a Tvoříme
PlayWisely